Sprawy z zakresu tzw. gruntów warszawskich, dotyczą nieruchomości przejętych przez Państwo na podstawie przepisów dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz. U. Nr 50, poz. 279 ze zm.)

Co oznacza pojęcie „grunty warszawskie”?

Na podstawie przepisów tego dekretu własność wszystkich nieruchomości, znajdujących się w granicach m.st. Warszawy w dniu 21 listopada 1945 r., przeszła z mocy prawa na rzecz gminy M.st. Warszawy, a później Skarbu Państwa.

Byłym właścicielom przyznano prawo do wystąpienia z wnioskiem o przyznanie prawa wieczystej dzierżawy takiej nieruchomości.

Uwzględnienie takiego wniosku uzależnione było od spełnienia dwóch warunków, a mianowicie:

  1. złożenia przez byłego właściciela bądź jego następcy prawnego wniosku w odpowiednim terminie oraz
  2. dopuszczalności korzystania z gruntu przez dotychczasowego właściciela zgodnie z przeznaczeniem gruntu według planu zabudowania.

Najczęściej władze wniosków takich nie uwzględniały, a byli właściciel nie uzyskali rekompensaty za utratę swojego mienia.

Jak uzyskać odszkodowanie?

Jeżeli zatem jesteś byłym właścicielem takiej nieruchomości, bądź jego spadkobiercą, to możemy w sposób profesjonalny pomóc Ci we wszystkich sprawach, dotyczących takiej nieruchomości, w szczególności podjąć próbę jej odzyskania, bądź uzyskania za nią odszkodowania.

Jak zacząć sprawę?

Rozpoczęcie takiej sprawy nie jest skomplikowane, wystarczy skontaktować się z nami, a my pomożemy w przeprowadzeniu całej procedury.

Jakie dokumenty są niezbędne?

Niezbędne będą dokumenty potwierdzające prawo własności nieruchomości, a także wszystkie inne dotyczące nieruchomości. Jeśli zaś jesteś spadkobiercą byłego właściciela, dodatkowo konieczne będzie przekazanie dokumentów potwierdzających prawo do spadku. Jeśli jednak dokumentów takich nie posiadasz, możemy pomóc Ci w ich uzyskaniu.

Kto poprowadzi moją sprawę?

Sprawami gruntów warszawskich w naszej kancelarii zajmuje się adwokat z wieloletnim doświadczeniem i sukcesami w podobnych sprawach.

Ile kosztuje taka sprawa?

Kwestia honorarium za prowadzenie sprawy uzgadniania jest indywidualnie w zależności od stopnia skomplikowania sprawy.

Dowiedz się więcej na stronie wynagrodzenie adwokata.

Zostaw komentarz

zwiń rozwiń