Uwaga
Więcej informacji dotyczących umorzenia konsensualnego i art. 59a kodeksu karnego zamieściliśmy w artykule – „Umorzenie konsensualne – art. 59a kodeksu karnego. Co trzeba wiedzieć?”
PRZEPIS UCHYLONY ustawą z dnia 11.03.2016 r., która weszła w życie 15.04.2016 r.
Art. 59a KK | Umorzenie Konsensualne | Kodeks Karny
§ 1. Jeżeli przed rozpoczęciem przewodu sądowego w pierwszej instancji sprawca, który nie był uprzednio skazany za przestępstwo umyślne z użyciem przemocy, pojednał się z pokrzywdzonym, w szczególności w wyniku mediacji i naprawił szkodę lub zadośćuczynił wyrządzonej krzywdzie, umarza się, na wniosek pokrzywdzonego, postępowanie karne o występek zagrożony karą nieprzekraczającą 3 lat pozbawienia wolności, a także o występek przeciwko mieniu zagrożony karą nieprzekraczającą 5 lat pozbawienia wolności, jak również o występek określony w art. 157 § 1.
§ 2. Jeżeli czyn został popełniony na szkodę więcej niż jednego pokrzywdzonego, warunkiem zastosowania § 1 jest pojednanie się, naprawienie przez sprawcę szkody oraz zadośćuczynienie za wyrządzoną krzywdę w stosunku do wszystkich pokrzywdzonych.
§ 3. Przepisu § 1 nie stosuje się, jeżeli zachodzi szczególna okoliczność uzasadniająca, że umorzenie postępowania byłoby sprzeczne z potrzebą realizacji celów kary.
Dodany art. 59a wchodzi w życie z dn. 1.07.2015 r. (Dz. U. z 2013 r. poz. 1247).
W związku z wprowadzeniem do kodeksu karnego nowej instytucji jaką jest umorzenie konsensualne pojawił się szereg pytań i wątpliwości. Oto najczęstsze z nich:
-
- Co to jest umorzenie konsensualne? Kary i konsekwencje umorzenia konsensualnego. Czy umorzenie konsensualne będzie wpisywane do kartoteki karnej, Krajowego Rejestru Karnego?
- Jak uniknąć odpowiedzialności karnej przy zastosowaniu instytucji umorzenia konsensualnego z art. 59a kodeksu karnego?
- Co oznacza pojęcie sprawiedliwości naprawczej?
- Za jakie czyny (przestępstwa) będzie można umorzyć postępowanie w trybie art. 59a kodeksu karnego? Kradzież? Znęcanie? Stalking? Oszustwo? Podać przykłady.
- Jak można wykorzystać art. 59a kodeksu karnego do obrony w postępowaniu karnym?
- Kto i kiedy (postępowanie przygotowawcze, postępowanie sądowe) może złożyć wniosek o umorzenie konsensualne?
- Czy adwokat – obrońca lub pełnomocnik pokrzywdzonego – może być mediatorem pomiędzy stronami?
- Rola adwokata obrońcy w doprowadzeniu do umorzenia konsensualnego.
- Jakie są przesłanki umorzenia konsensualnego z art. 59a kodeksu karnego? Co oznacza naprawienie szkody lub zadośćuczynienie? Czy sprawca musi osobiście naprawić szkodę czy też może to za niego zrobić np. rodzina?
- Zgoda i wniosek pokrzywdzonego jako warunek umorzenia w trybie art. 59a kodeksu karnego?
- Czy pokrzywdzony może cofnąć wniosek i swoja zgodę? Co stanie się z np. wypłaconym odszkodowaniem lub zadośćuczynieniem?
- Jak do umorzenia konsensualnego podejdą sędziowie i prokuartorzy? Czy sąd i prokurator mogą wpływać na treść wniosku? Czy mogą uzależniać swoją zgodę od spełnienia innych warunków np. spełnienia dodatkowego świadczenia na rzecz organizacji społecznej?
- Czy konieczne jest przyznanie się oskarżonego do winy?
- Czy oskarżony albo pokrzywdzony mogą wnosić zażalenie na odmowę zastosowania umorzenia konsensualnego?
Aktualizacja 16.02.2017 r. MG